Фондацията осъществява дейност за подобряване условията на живот, възпитанието и образованието на децата, лишени от родителска грижа – биологични и социални сираци, в съответствие с изискванията на Конвенцията на ООН за правата на детето и Закона за закрила на детето.
НАЧАЛОТО
През 1989 г., веднага след демократичните промени в страната, първата българска неправителствена организация поставя своето начало – Фондация "Сирак".
Основното кредо на учредителите е: "Да дадем бъдеще на децата, които са на всички!"
Учредителите са:
• Първи информационен екип на БНТ (г-н Величко Скорчев);
• Предаване "12+3" - Програма "Хоризонт" на БНР (г-н Чавдар Стефанов);
• Вестник "Земеделско знаме";
• Търговска банка "Електроника";
• Национален съвет на БЧК;
• Фонд "Детство" (Доц.д-р Петър Милев);
• Национален музей на образованието - гр.Габрово;
• Национална студентска асоциация "Зов";
• Музикалноиздателска къща "Балкантон";
• Фирма "Оксебит";
• Фирма "Лингватурс" и
- Физически лица – Юлия Берберян, Маргарита Матева-Йорданова, Стоян Стоянов, ст.н.с.І-ва ст. Доц.д-р Павлина Михйлова, Марияна Силяновска и Ваня Дойчинова.
За председател на Фондация "Сирак" е избрана г-жа Юлия Берберян, а за генерален директор - г-жа Маргарита Матева-Йорданова.
Голям благотворителен концерт в Зала "България", година след учредяването, ознаменува връщането към забравените добротели на милосърдието. Участват виолончелистът проф. Анатолий Кръстев, пианистът Боян Воденичаров, певицата Александрина Пендачанска, диригентът Пламен Джуров и Камерен ансамбъл "Софийски солисти", като доказват своята съпричастност към проблемите на децата, лишени от любовта и топлината на семейния дом.
Духът на тази незабравима вечер бе запечатан в запис, осъществен от Музикално-издателска къща "Балкантон", благодарение на дарителския жест на своите създатели, които отстъпиха всичките си изпълнителски права за грамофонната регистрация на Фондация "Сирак". Издаването на грамофонната плоча е спонсорирано от "Балкантон".
Понастоящем председател на Фондация" Сирак" е г-жа Маргарита Матева - Йорданова, а изпълнителен директор - доц. д-р Петър Милев.
Фондация "Сирак" работи на обществени начала и няма щатна администрация и сътрудници.
Основен екип:
Нина Тодорова - програмен ръководител, социален работник – педагог
Нина Димова - програмен ръководител, социален работник – социолог
Ася Ценова - психолог
Програма „Готови за успех" подкрепя образованието на деца и младежи без родители, отгледани от роднини или в социални домове. Тези деца разполагат с минимални ресурси, за да покрият основните си потребности, принудени са да работят и рядко продължават образованието си - единственият им доход е отпусканата от държавата пенсия. Стипендиите „Готови за успех" са уникални с две неща.
Първо, средствата за стипендиите са осигурени изцяло от дарения - от фирми, и от частни лица.
И второ, водещ критерий е успехът на кандидатите. Програмата подкрепя младежите не просто защото са ощетени от съдбата, а защото имат изключително добри постижения и отличен успех. В този смисъл програмата е и предприемаческа.
Стипендиантската програма "Готови за успех" се осъществява от 2006 г.
До сега по програма „Готови за успех" са раздадени 450 студентски и 221 ученически стипендии на обща стойност 866 400 лева!
Чрез тези стипендии ние и нашите дарители казваме на децата и младите хора без родители, че техните усилия в образованието са важни за нас и ние ги подкрепяме!
Кампанията се инициира от Фондация "Сирак": http://sirakfond.webnode.com//
Изпратете дарителски SMS с текст на латиница DMS USPEH на номер 17 777 (за абонати на GLOBUL, VIVACOM и Mtel)
За абонати по договор с GLOBUL, VIVACOM и Mtel цената на 1 sms е 1 лв. За потребители на предплатени услуги на трите мобилни оператори цената на 1 sms е 1,20 лв. с ДДС.
М И С И Я
Работата ни и обект на нашите анализи са:
- Прилаганите практики за отглеждане, възпитание и образование на децата, лишени от родителска грижа и действащото законодателство в България, са обект на анализите на фондацията. Правят се и предложения към компетентните органи за съответствие със заложените норми в Конвенцията на ООН за правата на детето и световните практики за намаляване на социалния риск за децата;
- Участва, чрез свои представители, в консултативни комисии и работни групи, заседаващи по проблемите на децата;
- По проблемите на децата се организират обученителни сесии за специалисти от общински и неправителствени органи и организаци, както и студенти от ВУЗ, лишени от родителска грижа, с цел - прилагане на добрите практики и алтернативни на институционалните мерки за закрила. Организира и провежда обучения за кандидати за приемни родители и осиновители;
- Осигурява защита на правата и интересите на децата, лишени от родителска грижа; разработва и прилага програми за отглеждането им в семейна среда, със съвременни алтернативни методи и методики;
- Подпомага изявата на творческите способности, повишаване на квалификацията на деца, лишени от родителска грижа, до навършване на пълнолетие и/или завършване на средно или висше образование със стипендии, съпътстващи и последващи консултации с необходимите специалисти, участие в образователни курсове;
- Осигурява психологическа, медицинска, социална, правна и финансова помощ за деца, лишени от родителска грижа, и приемните им семейства;
- Осъществява многостранна дейност за превенция на социалното сирачество и отказа от родителство, както и за повишаване на родителската култура и умения;
- Развива системно дейности за оценяване детето в обществото и гарантиране на уважение и зачитане на достойнството му и недопускане на насилие, жестокост, безнравственост и нехуманно отношение;
- Осигурява финансиране за решаването на проблеми на деца в риск, чрез участие в конкурси за финансиране на проекти в тази област, чрез разработване и изпълнение на съвместни проекти с правителствени и неправителствени организации и дарителство.
Програми
Изпълнени проекти
За дарителството и дарителите |